Workshopok / Nyílt workshopok

Folyamatosan induló 2 napos nyílt workshopjaink helyszíne (XIII. kerület - Újlipótváros) tömegközlekedéssel is könnyen megközelíthető,
A szakmai program mellett biztosított ellátás: korlátlan kávé és tea fogyasztás.

Generációk közötti konfliktus kezelése

Miről szól a workshop?

X generációsként zavar, hogy a Z generációs munkatársaid hazamennek a munkaidő lejártával? Z generációsként kiakaszt, hogy milyen ódivatúan kommunikálnak a Baby Boomer munkatársaid? Y generációsként elégedetlen vagy a vezetéssel, mert már 2 éve ugyanabban a pozícióban dolgozol?

A mai munkahelyeken már nem ritka, hogy egyszerre négy generáció tagjai dolgoznak egymás mellett. Mindegyik generáció a saját egyedi értékeivel, tapasztalatával és kommunikációs stílusával együtt jelenik meg. Amikor a különböző generációk összeütköznek az értékeik, kommunikációs stílusuk és a preferenciáik mentén, abból sok feszültség, az együttműködés csökkenése, a folyamatok lassulása keletkezhet. Ami ugye nem a legjobb módja a (munka) idő eltöltésének, és nem is segít abban sem, hogy örömmel menjünk be dolgozni.

Ez a 2 napos workshop abban fog segíteni, hogy tisztábban lásd, mivel jár a különböző generációkhoz való tartozás, és miben áll az a sok környezeti behatás, ami beleszól a generációk jellemzőinek kialakulásába. A cél az, hogy az önismeretedet egy új oldaláról bővítve megértsd elsősorban magadat, a korlátaiddal együtt, másodsorban egymást, és ezáltal az eltérések, különbözőségek felnagyítása helyett elfogadóbbak legyünk mindannyian. A workshop végére nagy eséllyel a figyelmedet a különbségek kiemelése helyett a harmonikus együtt-létezésre, dolgozásra fogod tudni irányítani, és arra, hogy mit tehetsz a konfliktusok megelőzése érdekében, vagy hogyan tudod eredményesen kezelni azokat, amik éppen felrobbanni készülnek benned vagy a külvilágban. 

Mivel leszel gazdagabb ezen a workshopon?

  • Megismered – előnyeikkel és hiányosságaikkal együtt – az egyes generációk jellemzőit
  • Mélyül az önismereted a saját generációs jellemzőidről az erősségeid és a korlátaid felismerésével
  • Megérted a generációk közötti konfliktusok hátterét
  • Olyan szemléletet, hozzáállást, módszereket fedezel majd fel, amelyek segítenek a generációs konfliktusok kezelésében, feloldásában

 

Motiváció - Fedezd fel a motiváló erődet! 

Miről szól a workshop?

Úgy érzed, elveszett a belső motivációd? Valamikor megvolt még, de most mintha kényszerítened kellene magad a munkára? Szeretnél (vezetőként, munkatársként, magánéletedben) hatni mások motivációjára? Úgy látod, mindent megteszel, amit lehet, hogy motiváltan tartsd magad, a munkatársaidat, valahogy mégsem érződik a hatása? Ne aggódj, nem vagy egyedül! Akár vezetők vagyunk, akár nem, mindannyiunk életében vannak olyan időszakok, amikor nagyon jól megy, amit csinálunk, és nagyon lelkesek is vagyunk. Amikor ebben az állapotban vagyunk, akkor úgy érezzük magunkat, mintha folyamatosan flow-ban lennénk. Ez a legjobb formánk: az az állapot, amikor a legélénkebbek, legelégedettebbek vagyunk, és a legszorosabban kapcsolódunk a belső iránytűnkhöz. Mindannyian tudjuk, hogy milyen ez az érzés, mégis néha nehéz rátalálni. Időnként a motivációink teljesen világosak és bejósolhatók. Máskor sokkal mélyebb erők mozgatnak meg bennünket. A fenntartható eredményességhez és elégedettség érzéshez az a kulcs, hogy motiváló helyzeteket találjunk saját magunk és környezetünk számára is.

Ez a 2 napos workshop segíteni fog felfedezni magadban azt a belső iránytűt, ami biztosítja a hajtóerődet, és abban is, hogy felismerd, mivel tudod motiváltan tartani a környezeted tagjait, vagy elkerülni a demotiválásukat. 

Mivel leszel gazdagabb ezen a workshopon?

  • Jobban rá fogsz látni a saját belső iránytűddel való kapcsolatodra, ami segít feléleszteni a motivációdat, vagy új irányt találni
  • Megismered a motivációs csapdákat, és stratégiákat fogsz alkotni az elkerülésükre
  • Tudni fogod, hogy hogyan és mikor alkalmazz külső vagy belső motivációs eszközöket
  • Olyan eszközöket fedezel majd fel, amelyeket könnyedén ki tudsz próbálni, akár saját magadat, akár másokat szeretnél motiválni

 

Maximalizmus helyett én-elégedettség 

Miről szól a workshop?

Te is úgy gondolod, hogy az a jó, ha magasra teszed a lécet magaddal szemben? A „jó” teljesítmény nem elég, tökéletesen kell sikerülnie, bármibe is fogsz? Nehéz úgy felállnod az asztaltól vagy éppen lepihenned, hogy még nincs minden befejezve, elpakolva, elrendezve?

A tökéletességre való törekvés azt mutatja, hogy magas szintű a munkaerkölcsünk, és erős jellemek vagyunk. A magas elvárások arra ösztönöznek, hogy a maximális teljesítményt nyújtsuk. A maximalizmus (vagy perfekcionizmus) azonban azt a tendenciát is magában foglalja, hogy a léc olyan magasra kerül, hogy vagy sohasem lehet elérni, vagy csak nagy nehézségek és lemondások árán. A perfekcionisták azt gondolják, hogy még a kisebb hibák, tökéletlenségek sem megengedettek, és ezzel saját magukat és esetleg a környezetüket is folyamatosan gyötrik. De mikor fogod jól érezni magadat a bőrödben? Majd egyszer? Ha már mindent megcsináltál? Mikor lesz az? Hogyan tudnád megengedni magadnak, hogy magadra figyelj, saját magad is prioritás légy?

Ha magadra ismertél a fenti leírásban, vagy észlelted ezeket a jelenségeket, akkor annak érdekében, hogy legyen egy egészséges én-elégedettséged, önértékelésed, megéri, hogy kicsit lazíts az elvárásaidon, könnyíts a terheken, és enyhíts a stresszen, aggódáson, amit valószínűleg rendszeresen megtapasztalsz, amikor nagy erőfeszítéssel próbálsz tökéleteset alkotni.

Mivel leszel gazdagabb ezen a workshopon?

  • tudatosítod a maximalizmusból fakadó erősségeket és hátrányokat
  • fejleszted az önismeretedet: pontosan fogod látni, hogy milyen mértékben jellemző rád a maximalizmus
  • megtanulod felismerni a maximalizmusod jeleit, így még időben „elcsípheted” magad
  • módszereket, technikákat fogsz tanulni a maximalizmuson való lazításhoz, és az én-elégedettség növeléséhez

 

Ami a szívemen, az a számon - azaz őszinteség konfliktushelyzetben 

Miről szól a workshop?

Te mit gondolsz, az őszinteség jó módszernek tűnik a konfliktusok, vagy egyáltalán nehéz helyzetek kezeléséhez? Mennyire szoktál őszinte lenni, és azt mondani, amit valóban érzel vagy gondolsz, nem pedig egy szépített verziót? A legtöbb ember nem hisz feltétlenül az őszinteségben, és ezt az ellentmondást úgy oldják fel, hogy feltaláltak jónéhány „szépítő” technikát, mint pl. a diplomácia, taktika a helyzet szépítésére, füllentés, a „szelektált valóság” és társaik. Az illem és a protokoll ellenzik az önfeltárást: „viselkedj az előírt módon, akár megfelel az érzésednek, akár nem”. Az őszinteség hiányát még egy kis moralizálással is lehet igazolni: „Ne sértsd meg az emberek érzéseit.” Ezekből úgy tűnik, az elhallgatás és a torzítás a kommunikáció előnyben részesített formái.

A társadalom támogatja a hazugságot, és igen elterjedt az a vélekedés, hogy az emberek túl gyengék az őszinteség kezeléséhez. A valóság ezzel szemben az, hogy az emberek messze több őszinteséget tudnak kezelni, mint általában hiszik róluk, és a végeredmény is sokkal kifizetődőbb, mint gondolnánk. Az őszinteség felszabadít. Az őszinteség számtalan előnnyel járhat együtt, amennyiben nem tévesztjük össze a hibáztatással, a címkézéssel, a másik fél minősítésével, hanem arra használjuk, hogy saját magunkról adjunk át információt. Ehhez azonban megfelelően kell tudnunk csatornázni az érzéseinket és a gondolatainkat. Ezen a workshopon ezt az érdekes, és cseppet sem felszínes témát fogjuk körüljárni, hasznos technikákat és előremutató szemléletet tanulni.

Mivel leszel gazdagabb ezen a workshopon?

  • megismered és megtanulod megkülönböztetni az őszinteség szintjeit és kifejezési módjaikat
  • felfedezed az ál-őszinteség és a torzítás, elhallgatás jelenségeinek negatív hatását
  • mélyítheted az önismeretedet és az emberismeretedet, így megtalálhatod azt a szintjét az őszinteségnek, ami téged a legjobban segít konfliktushelyzetben
  • technikákat tanulhatsz az őszinteség szintjeinek verbális és nem verbális kommunikálásához nehéz helyzetekben, konfliktusokban